• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100008489972152
  • https://twitter.com/FizyoPro
LENFÖDEM
 Lenf ödem Nedir?

      Lenfödem kişinin lenf sistemindeki bir bozukluk sonucunda,bozulan taraf  uzvun şişmesi ile kendini gösteren sistemsel bir bozukluktur. Halk arasında fil hastalığı olarakta bilinir. Lenfödem doğuştan gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi sonradan geçirilen bir rahatsızlık sonucunda da oluşabilir.

      Günümüzde lenfödem hastalarının sayısı giderek artmaktadır. Kanser vakalarının artmasıyla lenfödem hastalarının sayısıda gün geçtikçe artmaktadır. Kanser hastalarında  kullanılan ışın tedavisi  lenf damarlarınıda etkilemektetir. Işın tedavisine maruz kalan bölgedeki lenf damarları görevini yapamaz hale gelir ve o emilemeyen lenf sıvısı bölgede toplanarak şişer. Ayrıca virüsler,parazitler vb çeşitli sebepler de lenfödeme neden olabilir.

            LENFÖDEM  TEDAVİSİNDE NELER UYGULANIR?

      Lenfödemi olan hastalar tedavisi için genellikle nereye başvuracaklarını bilemezler. Lenfödemin tedavisi Manuel Lenf Drenajı / Kompleks Boşaltıcı Tedavidir. Bu tedaviyi ilgili konuda gerekli eğitimleri almış fizyoterapistler uygulamaktadır.

      Manuel Lenf  Drenajı herhanbir masajla karşılaştırılmamalıdır. Manuel Lenf  Drenajı  diğer masajlardan çok farklıdır ve dikkatlice uygulanması gereken hassas bir tedavi yöntemidir. Klasik masajlar lenfödemi hem tedavi etmez hemde varolan lenfödemin ilerlemesine sebep olurlar.

 

         Manuel Lenf  Drenajı/Kompleks Boşaltıcı Tedavi :

 Manuel Lenf  Drenajı

● Lenfödem bandajlaması

                        ● Cilt bakımı

                        ● Özel egzersizler

                        ● Kişiye özel tavsiyelerden oluşmaktadır.

 

 

 

                           LENFÖDEM SINIFLAMASI

   Lenfödem perimer ve seconder lenfödem olmak üzere ikiye ayrılır.

 

            PRİMER LENFÖDEM : Gelişimsel bir bozukluk sonucunda oluşmaktadır. Kişideki lenf damarları ve/veya lenf düğümlerinin displazisinden (bozukluğundan) kaynaklanan taşıma kapasitesinin azalması sonucu oluşur. 

  • ● Çoğunlıkla primer lenfödem genç kadınlarda görülür.
  • ● Çoğunlukla alt ekstremitede ve tek taraflı  görülür.

         Tedavisi:  Primer lenfödem hastalarında Manuel Lenf  Drenajı / Kompleks Boşaltıcı Tedavi uygulanmaktadır. Tedavinin süresi enaz 45 dakika olmalıdır. İdeal tedavi süresi 60 dakikadır. Tedavinin sıklığı, boşaltım fazı hergün, koruma fazı haftada 1,2,3 kez uygulanmalıdır.

             Boşaltım ve koruma fazına eşlik edecek diğer uygulamalar:

            -Kompresyon  *Boşaltım Fazı – Lenfödem Bandajlaması

                                    *Koruma Fazı – Kompresyon Çorabı Basınç sınıfı 3-4

            -Kompresyonda yapılacak solunum egzersizleri ve hastanın yaşam tarzına uygun tavsiyeler.

Fizyoterapist hastayı hergün ölçümleyerek değerlendirir ve tedavi fazlarının sıklığını en uygun şekilde seçer.

            !!! UNUTMAYINIZ :  Primer lenfödem tedavi edilmediği ve tedavi sonrasında önerilen tavsiyelere uyulmadığı sürece iyileşmez. Yanlış yapılan tedavi ve uygulamalar ( çeşitli masajlar vb teknikler )lenfödemi tedavi etmediği gibi mevcut lenfödemin artmasına sebep olur. Lenfödemin tedavisine en erken dönemde başlanmalıdır. Kaybedilen zaman tedavinin uzamasına ve iyileşme oranında düşmelere sebep olur. Lenfödemin  her zaman protein bakımından zengin ve progresyona (ilerlemeye) meyilli ödemler olduğu  unutulmamalıdır.

 

            SECONDER  LENFÖDEM: Tamamen  sağlıklı lenf sisteminin sonradan hasar almasından kaynaklanan ve geridönüşümü olmayan lokal  bölgede  lenf akım engelinin oluşmasıdır. Etkilenen bölgeye ve hasarın şekline göre, yüksek oranlı proteinli, progresyon(ilerleyici) eğiliminde kronik ödem oluşur. Tedavi edilmezse geri dönüşümsüz hasarlara sebep olabilir.

           

 

         SECONDER LENFÖDEMİN NEDENLERİ

● Skar oluşumlu damar enflamasyonu

● Bakteriler,virüsler,mantarlar

●Parazitler (Filariasis)

● Yanıklar, asitli yanıklar

● Açık yaralanmalar

● Tıbbi tedavi sırasında lenf nodu rezeksiyonu ve kanser tedavisinde lenf damarlarına uygulanan radyoterapi,

● Venöz sistemde ameliyat sonrası hasarlar

● Liposuction (vücüttan yağ dokularıyla birlikte bir miktar lenf damarlarıda alınır )…

Seconder lenfödemin oluşmasına neden olurlar. 

 

 

UYARI: IŞIN TEDAVİSİ VE MANUEL  LENF DRENAJI

● Manuel  Lenf  Drenajı ışın tedavisi öncesinde kullanılmaz. Tıbbi tedavi süreci tamamlanmadan kesinlikle yapılmamalıdır. İstisna : Hasta terminal dönemde ise uygulanabilir.

● Manuel  Lenf  Drenajı ışın tedavisi sürecünde uygulanmaz. Tedavi bölgesinde kontrendikedir. Tedavi bölgelerinin dışında sadece doktorun özel isteğine göre uygulanır.

● Manuel  Lenf  Drenajı ışın tedavisinin sonrasında, son tedavi seansından en az 6 hafta sonra  ve tedavi bölgesinin ayrıntılı muayenesi sonrasında uygulanmaktadır.


                                                                                FZT CUMALİ ERDEM

  
3584 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın