• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100008489972152
  • https://twitter.com/FizyoPro

OSTEOPATİ


                              OSTEOPATİNİN KURUCUSU A. TAYLOR STİLL

Osteopati uygulaması 100 yıl öncesinden Amerikalı A.  Taylor Stil adlı hekimin kendi geliştirdiği bir sisteme dayalıdır.

    Osteopati düşüncesi aslında çok basittir.Kısaca hareket yaşam demektir.Tedavi vücudumuzun tüm fonksiyonları düşünülerek uygulanır.Hastayı bize getiren şikayetin asıl sebebi düşünülür.Yani semptomatik değil BÜTÜNCÜLDÜR..Dr. Still kendine özgü geliştirdiği bu yöntemle bir okul açmış ve kısa zamanda tüm Avrupa’da yayılmıştır. Bugün tüm Avrupa’da bir çok okul olup, buralarda fizyoterapist ve doktorlar 5 sene eğitim aldıktan sonra osteopat olarak mezun olmaktadırlar.

    Amerika ‘da 54.000, UK da 4600, Avustralya ‘da 1500 osteopat çalışmaktadır.


    Osteopatiyi 3 ana bölüme ayırmak mümkündür.

     1. PARİETAL OSTEOPATİ :Bu bölümde eklemler,kaslar.tendonlar ve fasyaların hareket kısıtlılıkları test edilir.kas iskelet sistemi insan vücüdunun  hareketinden sorumlu yapılardır.Omurga,eklemler ve bantlar bu sisteme destek yapılardır.Fasyalar ise yapıları bir kılıf gibi örter.Vücudumuzdaki bu kılıf başımızdan ayağımıza kadar kesintisiz devam eder.Tüm bu sistemi aktive eden de sinir sistemidir.kısacası herhangi biz yanlış yüklenmede birbiri içine geçen bu yapıların tek tek incelenmesi gerekecektir.O yüzden bazen asıl şikayetin bulunduğu uzak biryerden tedavi etmek yeterli olacaktır. Tedavi kas teknikleri, manipulasyon ve mobilizasyon ile faysal tedaviyi içerir.


     2.CRANİO-SACRAL OSTEOPATİ:Bu tedavi kapsamında kafatası kemiklerinin küçük hareketler ile hareket ettirilmesi vardır. Ayrıca sacrum ve buna bağlı yapılar da değerlendirilmeye alınır.Cranio sacral tedavi ile l likor adını verdiğimiz cerebrospinal sıvının serbest hareket etmesi sağlanır.Böylelikle vücudumuzdaki kalp ve solunum dışında var olan  kendine ritimde iyileşme sağlanır.

   
    3- VİSSERAL OSTEOPATİ:  İç organların ve bunlara bağlı struktürlerin fonksiyonlarının teşhis ve tedavisini içerir.Batın içi organların hem kendi aralarında hem çevre organlarla belirli bir ritmleri vardır.Ancak osteopatik tekniklerle hissedilebilen bu ritm herhangi bir sebepten dolayı (skarlar,sezaryan ,enflamasyonlar) bozulabilir.Bu bozukluklar uzun süre tedavi edilmediği taktirde seconder gelişebilecek kronik rahatsızlıklar ( inkontinans,mesane pitozu vs..)  ortaya çıkarabilir.Bu evrede osteopati teknikleri ancak uzman bir kişinin yardımıyla uygulanabilecektir.Fakat osteopatinin işlevinin tamamen yitirmemiş doku ve organ için uygun olduğu unutulmamalıdır.    Osteopati Hangi Rahatsızlıklarda Uygulanır?

           BOYUN VE SIRT AĞRILARINDA
 
           FİBROMİYALJİ SENDROMLARINDA
           
           OMURGA VE EKLEM BLOKAFLARINDA
             
           POSTÜRAL BOZUKLUKLARDA

           ÇENE EKLEMİ BLOKAJLARINDA

           SEZERYAN SONRASI OLUŞABİLECEK PROBLEMLERDE

           MİGREN VE SİNÜZİTTE

          ORTOPEDİK REHABİLİTASYON; Ön çapraz bağ yaralanmalarında           

          ROMATİZMAL HASTALIKLAR

          NÖROLOJİK REHABİLİTASYON; Hemipleji,cerebral palsy,hidrosefali vs.                                                               

          DOLAŞIM PROBLEMLERİNDE; Venö-lenfatik bozukluklarda kullanılabilir.                                                                       

 

      OSTEOPATİ TEDAVİSİ KAÇ SEANS UYGULANMALIDIR?

    Seansların uzunluğu hastanın şikayetinin akut yada kronik olmasına göre değişir.En fazla 8 seans tedavi genellikle yeterli gelmektedir.

 

                               OSTEOPAT FİZYOTERAPİST         
                                       HATİCE MERT