• Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/profile.php?id=100008489972152
  • https://twitter.com/FizyoPro

Manuel Terapi

Manuel Terapi Nedir ?

Manuel terapi elle tedavi anlamına gelir. Vücut mekaniğinin birtakım özel egzersiz ve manevralarla normal anatomik pozisyonuna getirilmesidir.

Nasıl Uygulanır ?

Uygulamalarda tamamen kanıta dayalı tıbbi ve klinik bilgiler kullanılır. Uygulama sırasında herhangi bir alete veya cihaza gereksinim yoktur. Süresi 15-60 dakika arası olabilen seanslar ile gerçekleştirilir. Bu süre hastanın değerlendirilmesi sonucu belirlenir.

Neden Manuel Terapi ?

Bu tedavi kısa sürede etki gösterip, sorunun hızla çözülmesini sağlar. Bu anlamda manuel terapinin en önemli özelliği kısa sürede etkili tedavi sağlamasıdır. Başarı oranı oldukça yüksektir. Tek seansta bile ağrının büyük kısmı giderilebilir.

Manuel Terapi'nin Sık Kullanıldığı Alanlar:

Oldukça geniş bir yelpazesi olan manuel terapinin sık kullanıldığı alanlar:

Lumbal disk hernisi ( Bel fıtığı )

Lumbal stenoz ( Kanal Daralması )

Servikal disk hernisi ( Boyun Fıtığı )

Kronik ayak ağrısı

Spastik Kolon ( Kabızlık )

Manuel Terapi İle Tedavi Edilebilen Hastalıklar:

*Omurga problemleri ve ağrıları(Boyun ve bel fıtığı,duruş problemleri,omurgada hareket kısıtlılıkları vs) *Eklem problemleri ve ağrıları(hareket kısıtlılıkları,güç kayıpları,kırık-çıkık sonrası rehabilitasyon vs) *Romatizmal hastalıklar(ankilozan spondilit,romatoid artrit,fibromiyalji vs) *Yumuşak doku problemleri ve ağrıları(kas ve tendon yırtıkları,dokularda sertleşme ya da gerginlikler vs.) *Postop rehabilitasyon(ameliyat sonrası fonksiyonların geri kazanılması ve geliştirilmesi,eklem kontraktürleri vs.) *Spor yaralanmaları(Yumuşak doku zedelenmesi,kas yırtılması,çıkıklar vs.) *Baş ağrısı

Klinik Bantlama ve Manuel Terapi

Kinezyolojik Bantlama  özel teknikler kullanılarak uygulanan klinik bantlama , manuel terapi yöntemleri ile beraber kullanıldığında etkisi daha belirgin olmaktadır.

 Bantlama teknikleri manuel terapinin devamı olarak,tedavi sonrasındaki iyilik halinin devamı için ve şikayetlerin azaltılmasında kullanılır.

Bel Fıtığı ve Manuel Terapi

Bel ağrıları günlük yaşam içerisinde hemen hemen herkeste görülebilir. Özellikle gün içerisinde uzun süreli oturmak zorunda olan meslek gruplarında ve inaktif yaşam sürdüren kişilerde omurga problemleri sıkça görülür.

 Bel ağrılarının sebepleri arasında; kasların spazma uğraması, kronikleşen kötü duruş alışkanlıkları, ani ve kontrolsüz hareketlerin olduğu gibi en sık sebebi ise bel fıtığıdır.

Çeşitli mobilizasyon, manipulasyon uygulamaları ve klinik bantlama tekniklerinin birleşimiyle oluşan manuel terapi uygulamaları , bel fıtığı şikayetleriyle gelen bireylerde net sonuçlar alınmasına olanak sağlar.

Kişilere, yenilikçi ve hızlı bir çözüm imkanı sunan manuel terapi hakkında daha detaylı bilgi almak için bize ulaşın...

                                                                 Fizyoterapist Hürkan TAŞTAN